See askorbiini on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "askorbiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "askorbiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "askorbiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "askorbiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "askorbiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "askorbiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "askorbiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "askorbiini",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare"
},
"expansion": "(rare)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "askorbiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "askorbiinihappo"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish ellipses",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"ellipsis of askorbiinihappo"
],
"id": "en-askorbiini-fi-noun-qfmc22gw",
"links": [
[
"askorbiinihappo",
"askorbiinihappo#Finnish"
]
],
"raw_glosses": [
"(chiefly in package labels) ellipsis of askorbiinihappo"
],
"raw_tags": [
"in package labels"
],
"tags": [
"abbreviation",
"alt-of",
"ellipsis",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑskorbiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝s̠ko̞rˌbiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "askorbiini"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "askorbiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "askorbiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "askorbiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "askorbiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "askorbiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "askorbiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "askorbiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "askorbiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "askorbiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "askorbiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "askorbiini",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare"
},
"expansion": "(rare)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "askorbiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "askorbiinihappo"
}
],
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish ellipses",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish rare terms",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːni",
"Rhymes:Finnish/iːni/4 syllables"
],
"glosses": [
"ellipsis of askorbiinihappo"
],
"links": [
[
"askorbiinihappo",
"askorbiinihappo#Finnish"
]
],
"raw_glosses": [
"(chiefly in package labels) ellipsis of askorbiinihappo"
],
"raw_tags": [
"in package labels"
],
"tags": [
"abbreviation",
"alt-of",
"ellipsis",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑskorbiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝s̠ko̞rˌbiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "askorbiini"
}
Download raw JSONL data for askorbiini meaning in All languages combined (20.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.